Archipelag, który mimo swej nazwy liczy obecnie 17 wysp. Jedną z nich jest Rodos (gr. Ródos Rhódhos) o powierzchni 1412 m². To najdalej na wschód wysunięta wyspa europejska (z wyjątkiem wysepki Kastellórizo). Oddalona 18 km od Turcji jest największą wyspą archipelagu Dodekanezu (gr. dódeka- dwanaście). Otoczona jest Morzem Egejskim- od strony północno-zachodniej oraz Morzem Śródziemnym- od strony południowo-wschodniej. Odległość między najdalej wysuniętymi na północ (Zonari Point) oraz południe (Prassonissi Point) krańcami wyspy wynosi 80 km. W najszerszym miejscu mierzy 40 km. Średnia szerokość wyspy to 28 km.
Wybrzeże wschodnie to plaże piaszczyste i żwirowe, natomiast zachodnia część składa się z plaż i skał. Najwyższym szczytem wyspy jest Attawyros (1215 m n.p.m.). Północna połowa wyspy jest częścią turystyczną, przepełniona hotelami i restauracjami. Część południowa jest nastawiona na uprawy, co oznacza, że odwiedza ją znacznie mniej turystów. Wyspa jest zamieszkała przez około 120 tys. mieszkańców, z czego 60% mieszka w stolicy- mieście Rodos, a pozostała część to mieszkańcy pozostałych miast i wsi.
Od 1948 roku wyspa należy do Grecji. Mieszkańcy posługują się głównie językiem greckim. Głównym źródłem dochodów wyspy jest turystyka. W 90% ma ona formę grupowego wypoczynku zorganizowanego.